Blog

Veľkonočný medzinárodný turnaj v Ostrave

Posledný marcový víkend patril Veľkonočnému medzinárodnému turnaju v Ostrave. Z rôznych kútov Európy sa na ňom zúčastnilo 153 družstiev, odohralo sa 439 zápasov v 15-ich halách počas štyroch dní. Naše mesto reprezentovali dve dievčenské družstvá, a nebola to účasť iba štatistická.

Dievčatá v kategórii U11 skončili v základnej skupine na treťom mieste a vo štvrťfinále sa stretli s Piešťanskými čajkami, ktoré boli nad ich sily a zápas prehrali 25:42. Tým bolo jasné, že budú bojovať o 5.-8. Miesto. Najprv sa stretli s Maďarkami so Szegedu, ktoré poznali už zo základnej skupiny, a zápas vyhrali jasným rozdielom 39:1. V boji o piate miesto sa stretli s košickým družstvom Tydam. Aj keď začiatok vyzeral veľmi sľubne, po prvej štvrtine viedli 8:0, zrejme prílišná túžba po víťazstve spôsobila, že dievčatá nezvládli záver a prehrali 16:21. Konečné 6. miesto je však veľmi pekné umiestnenie, vzhľadom na to, že dievčatá hrajú svoju prvú sezónu. Získali nové skúsenosti, nové priateľstvá a odniesli si domov množstvo zážitkov. Dievčatá však treba pochváliť aj za to, že zvládli všetky presuny, skoré budíčky, stresové i záťažové situácie, a to všetko napriek ich nízkemu veku a takmer žiadnym skúsenostiam. Pod taktovkou trénerky Andrei Vančovej nás reprezentovali  Emka Balážová, Ninka Bednárová, Sofia Futejová, Aďka Kafková, Sárka Kalakajová, Danka Koterbová, Natálka Petriľaková, Lívia Plavnická, Danka Rychnavská, Sárka Solotruková, Jarka Tulková a Paťka Vančová.

Viac sa darilo starším dievčatám, ktoré súťažili v kategórii U13. Po základnej skupine ostali rovnako na treťom mieste, no skúsenosti a obrovská motivácia vyhrať nedovolili súperkám zo Spišskej Novej Vsi siahnuť na medaily, a vo štvrťfinále ich porazili 41:24 ( 18:4, 9:8, 4:4, 10:8 ). Týmto víťazstvom si zabezpečili semifinále, kde sa stretli s domácim družstvom SBŠ „B“ Ostrava. Napriek všetkej snahe ostravským dievčatám jednoducho nestačili a zápas jednoznačne prehrali 16:48 (14:2, 14:0, 8:12, 12:2). V posledný deň turnaja ich čakal finálový súboj o tretie miesto, kde ich čakalo znovu družstvo z Ostravy, ale tentoraz to bolo „áčko“. Prvý polčas bol jednoznačne v réžii ľubovnianskych dievčat, keď po švrtinách 10:4 a 12:7 viedli. Tretiu štvrtinu však nezvládli a prehrali vysoko 3:20. Posledná štvrtina bola neuveriteľne nabitá energiou a snahou oboch družstiev vyhrať. Dievčatá pod vedením Magdy Špesovej urobili všetko, čo sa dalo a zápas skončil nerozhodne 40:40. Pravidlá turnaja určili, že v prípade nerozhodného výsledku rozhodne o zápase „rýchla smrť“, a o tej rozhodli trestné hody. Bohužiaľ, šťastie bolo na strane domácich, a tak ostali na ihrisku len slzy a plač. Napriek tejto prehre sa však ani tieto dievčatá nemajú začo hanbiť, lebo ukázali, že aj v Starej Ľubovni sa hrá výborný basketbal. Za konečné štvrté miesto sa zaslúžili : Silvia Farkašová, Diana Faltičková, Emma Hovancová, Adriána Hudáková, Alexandra Jančišinová, Lívia Jančišinová, Sandra Jaržembovská, Natália Kasenčáková, Sarah Krafčíková, Jana Malachovská, Lucia Svitanová a Sofia Faltičková, ktorá bola vyhlásená za najlepšiu hráčku tímu SL a členku „All stars“ tímu vo svojej kategórii.